U zagrebačkom Hotelu Dubrovnik sredinom prosinca 2024. godine održan je stručni skup “Djeca u sukobu sa zakonom i njihove jezične poteškoće” u organizaciji Udruge sudaca za mladež, obiteljskih sudaca i stručnjaka za djecu i mladež (USZM). Skup je dio projekta EU COST Action CA 22139 Justice to Youth Language Needs (Y-JustLang).
Skup je okupio suce, odvjetnike, pravobranitelje, socijalne radnike, pedijatre, psihologe i predstavnike vladinih i nevladinih organizacija, a izlaganja su održali vodeći stručnjaci iz Hrvatske i inozemstva.
Tako je među izlagačima bila i izv. prof. dr. sc. Irena Cajner Mraović s Odsjeka za sociologiju Fakulteta hrvatskih studija, koja je govorila o tome kako se policija nosi sa individualnom procjenom djece, koja znanja imaju službene osobe i koja znanja stječu u Policijskoj akademiji. Sutkinja i predsjednica odjela za mladež Županijskog suda u Zagrebu dr. sc. Lanom Petö Kujundžić govorila je o tome kako se policija, državni odvjetnici i suci za mladež nose sa individualnom procjenom djece.
Prema dostupnim podacima, oko 10 % svjetske populacije ima jezične poteškoće, dok čak 60 % djece koja počine kaznena djela pokazuje ozbiljne jezične izazove. Ti izazovi često su povezani s problemima u ponašanju, napuštanjem škole, mentalnim zdravljem i kriminalnim aktivnostima. Također, 95 % gluhe djece suočeno je s rizikom zakašnjelog jezičnog razvoja, a sve veći izazovi javljaju se i kod djece koja odrastaju u višejezičnom okruženju.
Izvanredna profesorice Alexandra Perović s University College London predstavila je izazove u radu s djecom s posebnim potrebama, posebno naglašavajući utjecaj jezičnih poteškoća na njihov razvoj i integraciju. Viša znanstvena suradnica Ljiljana Jeličić iz Instituta za eksperimentalnu fonetiku u Beogradu govorila je o kognitivnim i jezičnim poremećajima te njihovim posljedicama na obrazovanje i društvenu uključenost djece.
Dalje, izv. prof. dr. sc. Gordana Hržica s Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu fokusirala se na logopedske pristupe u radu s djecom s jezičnim poteškoćama, dok je izv. prof. dr. sc. Anja Mirosavljević, također s istog fakulteta, predstavila socijalnopedagoška rješenja za prevladavanje jezičnih barijera i poticanje uspješne socijalne prilagodbe djece.
Ova izlaganja otvorila su prostor za raspravu među sudionicima, koji su razmijenili iskustva i predložili daljnje korake u podršci djeci s jezičnim izazovima.
Na skupu su sudjelovale i ravnateljica SUVAG-a izv. prof. dr. sc. Katarina Pavičić Dokoza, i pravobraniteljica za djecu Helenca Pirnat Dragičević, koje su naglasile važnost multidisciplinarnog pristupa u podršci djeci s jezičnim poteškoćama.
Stručni skup naglasio je važnost interdisciplinarnog pristupa i kontinuirane prilagodbe sustava za podršku djeci s jezičnim izazovima, čime se doprinosi njihovoj boljoj integraciji i smanjenju rizičnih ponašanja.