Hrvatsko sociološko društvo poziva Vas na sudjelovanje na
10. Nacionalnom sociološkom kongresu, koji će se održati od 16. do 18. svibnja 2025. u prostorijama Škole narodnog zdravlja „Andrija Štampar“ Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Rockefellerova 4, Zagreb.
Pozivamo vas stoga da se prijedlozima prezentacija i panela uključite u rad ovogodišnjeg Nacionalnog kongresa Hrvatskog sociološkog društva i pridonesete raspravama koje se odnose na procese društvenih transformacija u Hrvatskoj vezanih za zdravlje, starenje i useljavanje te s njima povezanih društvenih pojava.
Kongres je otvoren i interdisciplinarnim promišljanjima te primjerima iz regije i drugih zemalja. Naravno, uz priloge iz različitih posebnih sociologija, dobrodošla su i izlaganja koja se temelje na transnacionalnim perspektivama.
Društveni procesi obuhvaćaju kontinuirano djelovanje i ponašanje ljudi u okviru kojih nastaju društvene pojave koje mijenjaju društva i zajednice. Jedan od ključnih zadataka sociologije je analiza ishoda tih procesa i transformacija društva. U našoj je sociologiji posljednjih desetljeća bio izrazito prisutan istraživački interes za analizu procesa tranzicije, kojeg je Kalanj (1998) definirao skraćenim komprimiranim procesom integracije u kapitalističku modernost. Rekonstruiranje kapitalizma, u našem postsocijalističkom i ratnim posljedicama opterećenom društvu, obilježeno je radikalnim strukturalnim i sociokulturnim promjenama. Istovremeno, moderna društva i njihov ekonomski i politički krajobraz su radikalizirani, a virtualna sfera međuljudskih odnosa ima sve veći značaj. Usprkos silnom tehnološkom napretku, velik dio čovječanstva živi u siromaštvu, pa i u potpunoj bijedi. Većina stanovnika suvremenog svijeta može, nažalost, samo žudjeti čak i za najbanalnijim blagodatima civilizacije poput pitke vode ili korištenja interneta. Suvremeni kapitalizam, uspostavivši globalno tržište, uspostavio je i globalni poredak i novi oblik suverenosti, a u njemu su nacionalne granice izgubile svoje značenje.
Globalne nejednakosti generiraju izrazite razlike u dostupnosti ključnih resursa za blagostanje i prosperitet, poput zaposlenja ili zdravstvene skrbi, ne samo pojedincima nego i cijelim društvenim skupinama, lokalnim zajednicama, regijama i društvima. Tri ključna fundamentalna društvena procesa – zdravlje, starenje i useljavanje – prepoznata su kao izrazito relevantna i zato odabrana kao tema sociološke rasprave. Zdravlje i sustavi koji ga podržavaju reflektiraju dinamiku društvenih odnosa, kulturnih vrijednosti i ekonomskih prioriteta, čineći ga ključnim za razumijevanje modernih društava. Starenje stanovništva, kao zajedničko obilježje europskih društava, donosi izazove poput smanjenja broja radno sposobnih pojedinaca, pritiska na zdravstveni sustav i redefinicije međugeneracijskih odnosa. Useljavanje, posebno priljev radnika iz azijskih zemalja, otvara pitanja društvene integracije, radnih prava i kulturne raznolikosti, ali i potencijalno stvara nove oblike društvenih nejednakosti i isključenosti. Ovi procesi imaju duboke posljedice na strukturu i funkcioniranje društva, čineći ih nezaobilaznom temom socioloških istraživanja. Istaknuti fenomeni zahtijevaju analizu i raspravu u okviru sociološke zajednice. Pritom su legitimni i dobrodošli različiti teorijski i metodološki pristupi ovoj problematici, koja je po prvi put ključna tema održavanja Nacionalnog kongresa Hrvatskog sociološkog društva.
Više informacija u publikaciji u PDF formatu.