Opcije pristupačnosti Pristupačnost

O nama

Psihologija je suvremena društvena znanost koja se razvila kao nezaobilazna znanstvena disciplina, ne samo zbog znanstvenih teorija i spoznaja iz glavnog predmeta svog bavljenja - ljudskog ponašanja i doživljavanja, već i zbog primjene rezultata psihologijskih istraživanja u mnogim područjima ljudskog djelovanja. Zahtjevi za profilom psihologa u razvijenim društvima rastu te se očekuje da će ta struka biti među vodećima po zapošljavanju u idućim desetljećima.

Studijski program omogućuje studentima stjecanje Europske diplome psihologa (EDP) čime je stvorena pretpostavka da svaki student dobivanjem diplome u pogledu profesionalne osposobljenosti i stručnih kompetencija može računati na njezinu cjelovitu prihvaćenost unutar Europske unije. Program studija istovremeno je i originalan, jer slijedi osnovnu koncepciju Hrvatskih studija, a to je da se obrazovanju studenata pristupa interdisciplinarno. Na diplomskoj razini ovakav program omogućuje teorijsku, metodološku i praktičnu naobrazbu, osposobljavanje i trening u više područja primijenjene psihologije, a posebice kliničkom, organizacijskom i obrazovnom. Obrazovanje koje su završili, znanja, kompetencije i vještine koje su stekli a nalaze se u nastavnom planu i programu studija psihologije, pružaju diplomiranom studentu psihologije niz mogućnosti te ga čine kvalificiranim i kompetitivnim sudionikom na postojećem tržištu rada.
O studijskom programu, nastavnicima, studentima i ostalim podacima koji vas zanimaju, pročitajte i pogledajte na stranicama Odsjeka za psihologiju Fakulteta hrvatskih studija.


28/10/2024

Izv. prof. dr. sc. Lovorka Brajković održala pozvano predavanje na 3. kongresu palijativne skrbi s međunarodnim sudjelovanjem u Osijeku

U nadbiskupskom Vikarijatu Osijek od 24. listopada 2024. godine do 26. listopada 2024. godine je održan 3. kongres palijativne skrbi s međunarodnim sudjelovanjem na kojem su priznati stručnjaci razgovarali o brizi i pomoći pacijentima s teškim bolestima i njihovim obiteljima. Skup su organizirali Hrvatsko društvo za palijativnu medicinu Hrvatskog liječničkog zbora i Zaklada Sveti Franjo – palijativna skrb. Izv. prof. dr. sc. Lovorka Brajković je održala pozvano predavanje pod naslovom „Psihosocijalne potrebe članova obitelji u palijativnoj skrbi“ u kojem je istaknula važnost sustavne brige za članove obitelji koje nisu u potpunosti zadovoljene, što nerijetko dovodi do razvoja anksioznosti, depresivnosti, emocionalne uznemirenosti, što povećava rizik od razvoja brojnih ozbiljnih psihopatoloških stanja, smanjuje tjelesno zdravstveno stanje i pogoršava kvalitetu života.


Skup je okupio dionike iz različitih područja djelovanja s ciljem pružanja adekvatne skrbi potrebitim pacijentima, a glavi cilj ovogodišnjeg Kongresa je bio prikazati sve aspekte palijativne skrbi koji uključuju psihološku potporu, dentalnu skrb, fizioterapiju, hitnu medicinsku skrb, međusektorsku suradnju prije svega sa sustavom socijalne skrbi, ulogu lokalne zajednice i sve ostale segmente koji čine novi pristup neizlječivim i umirućim bolesnicima. Također, važno je istaknuti da su na kongresu sudjelovale studentice 2. godine diplomskog studija psihologije Ivana Lozić, Gabriela Šterle i Mia Mataić koje su pokazale osobiti interes za palijativnu skrb te su svoja znanja s kolegija Palijativne skrbi produbile kroz interakciju s vodećim stručnjacima u području palijativne medicine i palijativne skrbi.


 

Popis obavijesti