Studij demografije i hrvatskoga iseljeništva znanstvena je i visokoobrazovna novina na hrvatskim sveučilištima po predmetu interesa, teorijskom pristupu, metodološkoj razradi, multidisciplinarnoj zamisli, po važnosti i općem interesu za demografsku i iseljeničku problematiku. Polazeći od spoznaje kako je ljudska populacija najvažniji čimbenik svih djelatnosti u prostoru i društvu, kako su djeca i mladi nositelji hrvatske razvojne budućnosti, kako je hrvatsko iseljeništvo veliko hrvatsko bogatstvo i kako prihvaćanje dekadencije nije povijesna civilizacijska stečevina, ustrojavanje ovakvoga studija u Hrvatskoj velika je akademska, društvena, gospodarska, narodna i nacionalna potreba, osobito nakon što su svi demografski pokazatelji i trendovi u Hrvatskoj postali negativni, a silina recentnoga iseljavanja počela ugrožavati temeljne sustave na kojima počiva svaka, pa i hrvatska država. Iseljenički valovi u cijelom XX. stoljeću i početkom XXI. stoljeća rezultirali su većim brojem hrvatske populacije u iseljeništvu, nego u matičnoj zemlji, pa je razmatranje iseljeničke i migracijske problematike i njezino znanstveno istraživanje i nastavno poučavanje postalo ključno strateško nacionalno pitanje ne samo razvoja, nego i demografskoga opstanka. Shvativši konačno svu složenost demografske, iseljeničke i uopće migracijske problematike, svu uvjetovanost u društvu i prostoru, koju stanovništvo uspostavlja, i objektivnu potrebu za novim razvojnim konceptom temeljenim i na hrvatskom iseljeništvu, ustrojen je potpuno novi studij na Hrvatskim studijima Sveučilišta u Zagrebu s izvoditeljima, koji dolaze iz samoga vrha hrvatskih znanstvenih institucija.

Posljednji dan terenske nastave u Trstu započeo je predstavljanjem kulturnih projekata hrvatske zajednice. Voditelj zajednice, Damir Murković, na odabranim je projektima studentima pokazao svu raznolikost projekata i specifične izazove koje sa svakim od njih dolaze.

Drugog dana terenske nastave studenti su posjetili Hrvatsku zajednicu u Trstu. Ugostio ih je kulturni djelatnik i voditelj zajednice Damir Murković.

Prvog dana terenske nastave u Trstu studenti 4. godine studija demografije i hrvatskoga iseljeništva posjetili su hrvatski konzulat u tom gradu. Primila ih je generalna konzulica Nevenka Grdinić koja im je održala predavanje o hrvatskom diplomatsko-konzularnom predstavništvu.

Studenti druge godine integriranog studija demografije i hrvatskog iseljeništva su u petak 19. svibnja, u okviru kolegija Hrvatski velikani u iseljeništvu posjetili Nacionalnu i sveučilišnu knjižnicu (NSK).
Razgovor studentice Fakulteta hrvatskih studija Barbare Pucko koji je u sklopu kolegija Hrvatska žena u iseljeništvu vodila s hrvatskom iseljenicom Bailey objavljen je u časopisu Matica, a prenio ga je portal Večernjeg lista.
Studenti Fakulteta hrvatskih studija su 12. travnja, u okviru kolegija „Hrvatski kulturni turizam“ posjetili retrospektivnu izložbu slikara Otona Ivekovića u Galeriji Klovićevi dvori. Vodič je izložbu predstavio u tri dijela zbog kompleksnih povijesno-političkih okolnosti za vrijeme kojih nastaju djela Otona Ivekovića.
Smjernice za demografsku revitalizaciju Republike Hrvatske izrađene u sklopu projekta „Mreža 2050 – Demografija, od izazova do odgovora“, predstavljene su danas u Hrvatskom saboru na okruglom stolu koji su zajednički organizirali Odbor za obitelj, mlade i sport i Odbor za Hrvate izvan RH.
Bivša novinarka HRT-ovih emisija Globalna Hrvatska i Glas Hrvatske Klara Špančić na gostujućem predavanju 21. ožujka prikazala je studentima demografije i hrvatskog iseljeništva kako konkretno izgleda rad s hrvatskim iseljeništvom i koliko su mediji važni za promociju hrvatskog iseljeništva u Hrvatskoj. Predavanje je održano u sklopu kolegija Odgoj i obrazovanje u hrvatskom iseljeništvu.
Na ovogodišnjem sajmu BeSt 23 u Beču, jednom od najvećih sajmova obrazovanja, obuke i poslova u Europi, već je tradicionalno studije i programe svojih fakulteta predstavilo Sveučilište u Zagrebu. Ove godine, kao jedina pojedinačna sastavnica Sveučilišta, predstavio se i Fakultet hrvatskih studija koji je predstavila asistentica s Odsjeka za demografiju i hrvatsko iseljeništvo, Tamara Bodor.

Studenti treće godine integriranog studija demografije i hrvatskog iseljeništva su 14. veljače, u okviru kolegija Integracija Hrvatske i iseljeništva posjetili Hrvatsku maticu iseljenika. Predstavnice Hrvatske matice iseljenika i Središnjega državnoga ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske predstavile su rad institucija, kojim pitanjima se bave te kako pospješuju suradnju s iseljeništvom i na koji način olakšavaju proces povratka kod hrvatskih iseljenika.
Hrvatsku maticu iseljenika (HMI) predstavila je Ivana Rora. Njen zadatak je komunikacija s iseljeničkim zajednicama, državnim tijelima, ali i osobama koje su zainteresirane za rad Matice. U Matici iseljenika radi već godinama, a kako kaže, za ovaj posao je potrebna samo jedna stvar – a to je ljubav prema iseljenicima i hrvatskoj kulturi.

Povodom Dana otvorenih vrata (14.-16. prosinca 2022.) studenti prve godine studija demografije i hrvatskoga iseljeništva u okviru kolegija Metode istraživanja hrvatskoga iseljeništva, koji izvode doc. dr. sc. Marina Perić Kaselj i dr. sc. Monika Balija, 16. prosinca posjetili su Institut za migracije i narodnosti.

Dr. Angelika Zanki iz Instituta za slavenske studije Poljske akademije znanosti iz Varšave boravi tjedan dana na Fakultetu hrvatskih studija u okviru Erasmus+ Mobility Agreement Staff Mobility For Training programa.

Dana 8. prosinca 2022. godine studenti četvrte godine Demografije i hrvatskog iseljeništva imali su gostujuće predavanje u sklopu kolegija Hrvatska žena u iseljeništvu. Dubravka Čolak Podhraški i Zrinka Podhraški Čizmek, kći i unuka istaknutog hrvatskog emigranta Nikole Čolaka, upoznale su studente s problematikom tadašnjeg hrvatskog društva i izazovima života u iseljeništvu.
Konačne rezultate Popisa 2021. prema kojima se broj stanovnika smanjio za 413 056 osoba (9,64 %) u odnosu na 2011. godinu komentirao je za N1 televiziju doc. dr. sc. Stjepan Šterc s Fakulteta hrvatskih studija.
"To najavljuje hrvatsku budućnost, najavljuje pitanje problema radne snage, jer takav će se raskorak povećavati u sljedećim godinama s obzirom na veliku smrtnost hrvatske populacije i teško će se izdržati takav odnos starije i mlađe populacije”, rekao je Šterc koji je u studiju N1 uživo komentirao nove podatke o vjerskoj i etničkoj strukturi hrvatskog stanovništva te ostale važne parametre Popisa 2021.
Cijeli članak dostupan je na poveznici https://hr.n1info.com/vijesti/demograf-objasnio-zasto-je-porastao-broj-ateista-u-hrvatskoj/
Fakultet hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu i Hrvatsko katoličko sveučilište zajedno organiziraju I. znanstveni skup „Gastarbajterska iseljenička poema – od stvarnosti do romantizma“, koji će se održati 19. i 20. listopada 2020., na Fakultetu hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu.
Razgovor u povodu uvođenja studija demografije i hrvatskoga iseljeništva
Studij demografije i hrvatskoga iseljeništva ustrojen je 18. prosinca 2018., kada je osnovan i Odsjek za demografiju i hrvatsko iseljeništvo, a njegov prvi predstojnik imenovan je 27. ožujka 2019.
Odsjeci
Studiji
Fakultet hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu visokoučilišna je ustanova i znanstvena organizacija, koja ima poziv: istraživati i proučavati hrvatsko društvo, državu, prostor, stanovništvo, iseljeništvo, kulturu, hrvatsko civilizacijsko i povijesno naslijeđe u europskom i općesvjetskom kontekstu; o postojećim znanjima i novostečenim spoznajama poučavati u sustavu visokoučilišne naobrazbe te njegovati hrvatski nacionalni i kulturni identitet.
Adresa: Borongajska cesta 83d, Zagreb