Objavljeno: 12. 6. 2024. u 09:27
Administrator

Međunarodna konferencija The International Psychological Forum "Child in a Digital World" se održavala u virtualnom obliku 1. i 2. lipnja, 2024. godine u organizaciji Znanstvenog centra za psihologijska i interdisciplinarna istraživanja u suradnji s Fakultetom za psihologiju Moskovskog državnog sveučilišta Lomonosov  uz potporu UNESCO-a.

Međunarodni psihološki forum "Dijete u digitalnom svijetu" bio je posvećen pitanjima zdravog razvoja djece i adolescenata u kontekstu transformacije djetinjstva uzrokovane digitalizacijom suvremenog društva. Kongres se bavio pitanjima primjene digitalnih tehnologija i alata u obrazovanju, psihičkog i tjelesnog zdravlja djeteta, digitalizacije u kroskulturnom aspektu, obitelji kao posredniku digitalnog iskustva djeteta, interdisciplinarnog istraživanja djetinjstva, kognitivnog i emocionalnog razvoja djeteta, online i offline interakcije s vršnjacima u djetinjstvu i adolescenciji, istraživanja i prevencije digitalnih rizika, igre i igračka: rizici i prilike za razvoj djeteta, darovite djece u eri digitalizacije.

Izv. prof. dr. sc. Lovorka Brajković je održala pozvano plenarno predavanje pod nazivom Nomophobia as a modern age phobia: Challenge to the digital era u kojem se osvrnula na novu pojavu – nomofobiju, poremećaj novog doba koja u najvećoj mjeri zahvaća osobe mlađe životne dobi. Nadalje, u svom izlaganju je istaknula kako su osobe mlađe životne dobi, osobito adolescenti u najvećoj mjeri izloženi utjecaju novih tehnologija i često nisu u potpunosti svjesni kakve se negativne posljedice mogu javiti kao rezultat prekomjerne, abnormalne upotrebe novih tehnologija. Na kraju izlaganja se osvrnula kako problematično korištenje mobitela, nedvojbeno, utječe na mentalno zdravlje mladih, a osobito je povezano s izraženošću depresivne i anksiozne simptomatologije, samopouzdanjem i emocionalnom disregulacijom. Predavanje je izazvalo veliki interes sudionika te su uslijedila brojna pitanja i konstruktivna rasprava o planiranju i razvoju preventivnih aktivnosti.

Na kongresu je sudjelovalo preko 5.000 stručnjaka i znanstvenika iz 79 zemalja svijeta.

 

Popis obavijesti

Fakultet hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu visokoučilišna je ustanova i znanstvena organizacija, koja ima poziv: istraživati i proučavati hrvatsko društvo, državu, prostor, stanovništvo, iseljeništvo, kulturu, hrvatsko civilizacijsko i povijesno naslijeđe u europskom i općesvjetskom kontekstu; o postojećim znanjima i novostečenim spoznajama poučavati u sustavu visokoučilišne naobrazbe te njegovati hrvatski nacionalni i kulturni identitet.

Adresa: Borongajska cesta 83d, Zagreb
© 2013. - 2024. Sveučilište u Zagrebu, Fakultet hrvatskih studija. Sva prava pridržana. Računalna služba         Izjava o pristupačnosti
Powered by Ekorre Academic