Studij demografije i hrvatskoga iseljeništva znanstvena je i visokoobrazovna novina na hrvatskim sveučilištima po predmetu interesa, teorijskom pristupu, metodološkoj razradi, multidisciplinarnoj zamisli, po važnosti i općem interesu za demografsku i iseljeničku problematiku. Polazeći od spoznaje kako je ljudska populacija najvažniji čimbenik svih djelatnosti u prostoru i društvu, kako su djeca i mladi nositelji hrvatske razvojne budućnosti, kako je hrvatsko iseljeništvo veliko hrvatsko bogatstvo i kako prihvaćanje dekadencije nije povijesna civilizacijska stečevina, ustrojavanje ovakvoga studija u Hrvatskoj velika je akademska, društvena, gospodarska, narodna i nacionalna potreba, osobito nakon što su svi demografski pokazatelji i trendovi u Hrvatskoj postali negativni, a silina recentnoga iseljavanja počela ugrožavati temeljne sustave na kojima počiva svaka, pa i hrvatska država. Iseljenički valovi u cijelom XX. stoljeću i početkom XXI. stoljeća rezultirali su većim brojem hrvatske populacije u iseljeništvu, nego u matičnoj zemlji, pa je razmatranje iseljeničke i migracijske problematike i njezino znanstveno istraživanje i nastavno poučavanje postalo ključno strateško nacionalno pitanje ne samo razvoja, nego i demografskoga opstanka. Shvativši konačno svu složenost demografske, iseljeničke i uopće migracijske problematike, svu uvjetovanost u društvu i prostoru, koju stanovništvo uspostavlja, i objektivnu potrebu za novim razvojnim konceptom temeljenim i na hrvatskom iseljeništvu, ustrojen je potpuno novi studij na Hrvatskim studijima Sveučilišta u Zagrebu s izvoditeljima, koji dolaze iz samoga vrha hrvatskih znanstvenih institucija.
Dana 13. veljače 2025. godine u 13.00 sati u prostorijama Hrvatske matice iseljenika (Trg Stjepana Radića 3, Zagreb) održat će se predstavljanje ovogodišnjega Hrvatskoga iseljeničkoga zbornika.
Uz pozdravni govor ravnatelja Hrvatske matice iseljenika, profesora Mije Marića, o zborniku će govoriti dr. sc. Željko Holjevac (Institut društvenih znanosti Ivo Pilar), dr. sc. Milan Bošnjak (Središnji državni ured za Hrvate izvan RH) te urednica Vesna Kukavica.
Sedam tematskih cjelina Hrvatskoga iseljeničkoga zbornika 2025. (Znaci vremena, Kroatistički obzori, Mostovi, Povjesnica, Baština, Znanost te Nove knjige) donose raznovrsne studije s 25 zasebnih autorskih priloga koji povezuju stvaralaštvo ljudi naših korijena s četiriju kontinenata.
Sedamdeseti jubilarni svezak Matičina godišnjaka fokusiran je na trenutačno najdinamičniju hrvatsku migrantsku zajednicu u Europskoj uniji, koja živi u Saveznoj Republici Njemačkoj, a u tom je kontekstu doprinos ovogodišnjem Hrvatskom iseljeničkom zborniku dala i dr. sc. Monika Balija s Odsjeka za demografiju i hrvatsko iseljeništvo s prilogom pod naslovom Hrvati u Njemačkoj – dvosmjerna mobilnost i povratničke prakse.