Opcije pristupačnosti Pristupačnost

O nama

Studij demografije i hrvatskoga iseljeništva znanstvena je i visokoobrazovna novina na hrvatskim sveučilištima po predmetu interesa, teorijskom pristupu, metodološkoj razradi, multidisciplinarnoj zamisli, po važnosti i općem interesu za demografsku i iseljeničku problematiku. Polazeći od spoznaje kako je ljudska populacija najvažniji čimbenik svih djelatnosti u prostoru i društvu, kako su djeca i mladi nositelji hrvatske razvojne budućnosti, kako je hrvatsko iseljeništvo veliko hrvatsko bogatstvo i kako prihvaćanje dekadencije nije povijesna civilizacijska stečevina, ustrojavanje ovakvoga studija u Hrvatskoj velika je akademska, društvena, gospodarska, narodna i nacionalna potreba, osobito nakon što su svi demografski pokazatelji i trendovi u Hrvatskoj postali negativni, a silina recentnoga iseljavanja počela ugrožavati temeljne sustave na kojima počiva svaka, pa i hrvatska država. Iseljenički valovi u cijelom XX. stoljeću i početkom XXI. stoljeća rezultirali su većim brojem hrvatske populacije u iseljeništvu, nego u matičnoj zemlji, pa je razmatranje iseljeničke i migracijske problematike i njezino znanstveno istraživanje i nastavno poučavanje postalo ključno strateško nacionalno pitanje ne samo razvoja, nego i demografskoga opstanka. Shvativši konačno svu složenost demografske, iseljeničke i uopće migracijske problematike, svu uvjetovanost u društvu i prostoru, koju stanovništvo uspostavlja, i objektivnu potrebu za novim razvojnim konceptom temeljenim i na hrvatskom iseljeništvu, ustrojen je potpuno novi studij na Hrvatskim studijima Sveučilišta u Zagrebu s izvoditeljima, koji dolaze iz samoga vrha hrvatskih znanstvenih institucija.


Obavijesti

Knjigu su predstavili urednica Anita Šikić te izv. prof. dr. sc. Veselica Majhut, zatim Dražen Budiša, jedan od predvodnika studentskog pokreta 1971. godine, politički zatvorenik, disident te dugogodišnji političar u Republici Hrvatskoj i doc. dr. sc. Wollfy Krašić s Odsjeka za demografiju i hrvatsko iseljeništvo Fakulteta hrvatskih studija.
Dr. sc. Monika Balija s Odsjeka za demografiju i hrvatsko iseljeništvo za prilog „Magazin“ dnevnoga lista „Glas Slavonije“ u okviru teme tjedna posvećene demografskoj obnovi Republike Hrvatske govorila je o suvremenim demografskim izazovima u Hrvatskoj i Europskoj uniji te novoj Strategiji demografske revitalizacije Republike Hrvatske do 2033. godine.
U okviru projekta „Mreža 2050 – Demografija, od izazova do odgovora“ financiranog iz Europskog socijalnog fonda pod projektnim elementom 3 ( Provedba znanstvenih istraživanja u području utvrđene potrebne društvene promjene) provedena su istraživanja iz tri područja: iseljavanje mladih iz Hrvatske, demografski potencijal hrvatskoga iseljeništva te migracije i nacionalna sigurnost. Završetkom projekta tiskana je  studija s rezultatima znanstvenih istraživanja.
U utorak 17. listopada 2023. godine u Kući Europe u Zagrebu održana je završna konferencija projekta „Mreža 2050 – Demografija, od izazova do odgovora“ i okrugli stol pod nazivom „Politika demografske revitalizacije: plan nasuprot stihije".
Studentice demografije i hrvatskog iseljeništva Fakulteta hrvatskih studija Ivana Brlečić, Ana Marija Jasak i Sara Kelenić sudjelovale su na gradišćanskohrvatskom jezičnom seminaru  Jezik prez granic  na Pagu. 
Prirodno-matematički fakultet Univerziteta u Sarajevu u saradnji s Centrom za napredne studije i Geografskim društvom u FBiH 8.-9. lipnja 2023. godine u Sarajevu organizirali su međunarodnu znanstvenu konferenciju “DEMOGRAPHIC CHALLENGES IN BOSNIA AND HERZEGOVINA AND THE WORLD” („DEMOGRAFSKI IZAZOVI U BOSNI I HERCEGOVINI I SVIJETU“). Konferencija je okupila više od osamdeset znanstvenika i stručnjaka iz Bosne i Hercegovine, Turske, Mađarske, Španjolske, Bjelorusije, Srbije, Indije, Crne Gore, Hrvatske itd. koji se bave pitanjima razvoja stanovništva i doprinose razumijevanju prirodnih i društvenih procesa te problema koji obilježavaju suvremeno društvo.
Posljednji dan terenske nastave u Trstu započeo je predstavljanjem kulturnih projekata hrvatske zajednice. Voditelj zajednice, Damir Murković, na odabranim je projektima studentima pokazao svu raznolikost projekata i specifične izazove koje sa svakim od njih dolaze.
Drugog dana terenske nastave studenti su posjetili Hrvatsku zajednicu u Trstu. Ugostio ih je kulturni djelatnik i voditelj zajednice Damir Murković. 
Prvog dana terenske nastave u Trstu studenti 4. godine studija demografije i hrvatskoga iseljeništva posjetili su hrvatski konzulat u tom gradu. Primila ih je generalna konzulica Nevenka Grdinić koja im je održala predavanje o hrvatskom diplomatsko-konzularnom predstavništvu.
Studenti druge godine integriranog studija demografije i hrvatskog iseljeništva su u petak 19. svibnja, u okviru kolegija Hrvatski velikani u iseljeništvu posjetili Nacionalnu i sveučilišnu knjižnicu (NSK).
Razgovor studentice Fakulteta hrvatskih studija Barbare Pucko koji je u sklopu kolegija Hrvatska žena u iseljeništvu vodila s hrvatskom iseljenicom Bailey objavljen je u časopisu Matica, a prenio ga je portal Večernjeg lista.  
Studenti Fakulteta hrvatskih studija su 12. travnja, u okviru kolegija „Hrvatski kulturni turizam“ posjetili retrospektivnu izložbu slikara Otona Ivekovića u Galeriji Klovićevi dvori. Vodič je izložbu predstavio u tri dijela zbog kompleksnih povijesno-političkih okolnosti za vrijeme kojih nastaju djela Otona Ivekovića.
Smjernice za demografsku revitalizaciju Republike Hrvatske izrađene u sklopu projekta „Mreža 2050 – Demografija, od izazova do odgovora“, predstavljene su danas u Hrvatskom saboru na okruglom stolu koji su zajednički organizirali Odbor za obitelj, mlade i sport i Odbor za Hrvate izvan RH. 
Bivša novinarka HRT-ovih emisija Globalna Hrvatska i Glas Hrvatske Klara Špančić na gostujućem predavanju 21. ožujka prikazala je studentima demografije i hrvatskog iseljeništva kako konkretno izgleda rad s hrvatskim iseljeništvom i koliko su mediji važni za promociju hrvatskog iseljeništva u Hrvatskoj. Predavanje je održano u sklopu kolegija Odgoj i obrazovanje u hrvatskom iseljeništvu.
Na ovogodišnjem sajmu BeSt 23 u Beču, jednom od najvećih sajmova obrazovanja, obuke i poslova u Europi, već je tradicionalno studije i programe svojih fakulteta predstavilo Sveučilište u Zagrebu.  Ove godine, kao jedina pojedinačna sastavnica Sveučilišta, predstavio se i Fakultet hrvatskih studija koji je predstavila asistentica s Odsjeka za demografiju i hrvatsko iseljeništvo, Tamara Bodor.
Studenti treće godine integriranog studija demografije i hrvatskog iseljeništva su 14. veljače, u okviru kolegija Integracija Hrvatske i iseljeništva posjetili Hrvatsku maticu iseljenika. Predstavnice Hrvatske matice iseljenika i Središnjega državnoga ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske predstavile su rad institucija, kojim pitanjima se bave te kako pospješuju suradnju s iseljeništvom i na koji način olakšavaju proces povratka kod hrvatskih iseljenika.  Hrvatsku maticu iseljenika (HMI) predstavila je Ivana Rora. Njen zadatak je komunikacija s iseljeničkim zajednicama, državnim tijelima, ali i osobama koje su zainteresirane za rad Matice. U Matici iseljenika radi već godinama, a kako kaže, za ovaj posao je potrebna samo jedna stvar – a to je ljubav prema iseljenicima i hrvatskoj kulturi.
Povodom Dana otvorenih vrata (14.-16. prosinca 2022.) studenti prve godine studija demografije i hrvatskoga iseljeništva u okviru kolegija Metode istraživanja hrvatskoga iseljeništva, koji izvode doc. dr. sc. Marina Perić Kaselj i dr. sc. Monika Balija, 16. prosinca posjetili su Institut za migracije i narodnosti.
Dr. Angelika Zanki iz Instituta za slavenske studije Poljske akademije znanosti iz Varšave boravi tjedan dana na Fakultetu hrvatskih studija u okviru Erasmus+ Mobility Agreement Staff Mobility For Training programa. 
Dana 8. prosinca 2022. godine studenti četvrte godine Demografije i hrvatskog iseljeništva imali su gostujuće predavanje u sklopu kolegija Hrvatska žena u iseljeništvu. Dubravka Čolak   Podhraški i Zrinka Podhraški Čizmek, kći i unuka istaknutog hrvatskog emigranta Nikole Čolaka, upoznale su studente s problematikom tadašnjeg hrvatskog društva i izazovima života u iseljeništvu.    
Konačne rezultate Popisa 2021. prema kojima se broj stanovnika smanjio za 413 056 osoba (9,64 %) u odnosu na 2011. godinu komentirao je za N1 televiziju doc. dr. sc. Stjepan Šterc s Fakulteta hrvatskih studija. "To najavljuje hrvatsku budućnost, najavljuje pitanje problema radne snage, jer takav će se raskorak povećavati u sljedećim godinama s obzirom na veliku smrtnost hrvatske populacije i teško će se izdržati takav odnos starije i mlađe populacije”, rekao je Šterc koji je u studiju N1 uživo komentirao nove podatke o vjerskoj i etničkoj strukturi hrvatskog stanovništva te ostale važne parametre Popisa 2021. Cijeli članak dostupan je na poveznici https://hr.n1info.com/vijesti/demograf-objasnio-zasto-je-porastao-broj-ateista-u-hrvatskoj/   
Fakultet hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu i Hrvatsko katoličko sveučilište zajedno organiziraju I. znanstveni skup „Gastarbajterska iseljenička poema – od stvarnosti do romantizma“ , koji će se održati 19. i 20. listopada 2020 ., na Fakultetu hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu .
Razgovor u povodu uvođenja studija demografije i hrvatskoga iseljeništva
Studij demografije i hrvatskoga iseljeništva ustrojen je 18. prosinca 2018., kada je osnovan i Odsjek za demografiju i hrvatsko iseljeništvo, a njegov prvi predstojnik imenovan je 27. ožujka 2019.