Opcije pristupačnosti Pristupačnost

O nama

Studij demografije i hrvatskoga iseljeništva znanstvena je i visokoobrazovna novina na hrvatskim sveučilištima po predmetu interesa, teorijskom pristupu, metodološkoj razradi, multidisciplinarnoj zamisli, po važnosti i općem interesu za demografsku i iseljeničku problematiku. Polazeći od spoznaje kako je ljudska populacija najvažniji čimbenik svih djelatnosti u prostoru i društvu, kako su djeca i mladi nositelji hrvatske razvojne budućnosti, kako je hrvatsko iseljeništvo veliko hrvatsko bogatstvo i kako prihvaćanje dekadencije nije povijesna civilizacijska stečevina, ustrojavanje ovakvoga studija u Hrvatskoj velika je akademska, društvena, gospodarska, narodna i nacionalna potreba, osobito nakon što su svi demografski pokazatelji i trendovi u Hrvatskoj postali negativni, a silina recentnoga iseljavanja počela ugrožavati temeljne sustave na kojima počiva svaka, pa i hrvatska država. Iseljenički valovi u cijelom XX. stoljeću i početkom XXI. stoljeća rezultirali su većim brojem hrvatske populacije u iseljeništvu, nego u matičnoj zemlji, pa je razmatranje iseljeničke i migracijske problematike i njezino znanstveno istraživanje i nastavno poučavanje postalo ključno strateško nacionalno pitanje ne samo razvoja, nego i demografskoga opstanka. Shvativši konačno svu složenost demografske, iseljeničke i uopće migracijske problematike, svu uvjetovanost u društvu i prostoru, koju stanovništvo uspostavlja, i objektivnu potrebu za novim razvojnim konceptom temeljenim i na hrvatskom iseljeništvu, ustrojen je potpuno novi studij na Hrvatskim studijima Sveučilišta u Zagrebu s izvoditeljima, koji dolaze iz samoga vrha hrvatskih znanstvenih institucija.


11/12/2024

Predstavljanje knjige Marka Veselice Zov savjesti

Dana 9. prosinca u prostorijama Društva hrvatskih književnika održano je svečano predstavljanje knjige Marka Veselice Zov savjesti.

Prvo izdanje knjige, naslova Zov savjesti iz hrvatskog Sibira, objavljeno je 1990. godine, u vrijeme uspostave demokratskog poretka i stvaranja samostalne Republike Hrvatske. Događaji su to i procesi u koje su ugrađena i desetljeća znanstvenog, visokoobrazovnog, intelektualnog, društvenog i političkog djelovanja Marka Veselice, kao i preko jedanaest godina robijanja u zatvorima komunističke Jugoslavije te života na društvenim marginama, pod neprestanim nadzorom jugoslavenskih sigurnosnih službi. Drugo izdanje ove knjige priredila je kći Marka Veselice, Snježana Veselica Majhut. Nakladnici su Hrvatska sveučilišna naklada te Udruga HVIDR-a Imotski, dok je urednica knjige Anita Šikić, dugogodišnja urednica i direktorica prvospomenute institucije. Knjiga je tiskana u prosincu 2023. godine, a recenzirali su ju ugledni hrvatski znanstvenici i intelektualci, Stjepan Ćosić, Slaven Letica te Mato Artuković.  Spomenute knjige, koje se sastoje od različitih sudskih dokumenata, ali i vrijednih popratnih studija, vjerno oslikavaju djelovanje Marka Veselice kao jednog od predvodnika hrvatskog nacionalno-liberalnog pokreta zvanog Hrvatsko proljeće te disidenta u drugoj polovici 1970-ih i početkom 1980-ih (iz prikaza doc. dr. sc. Wollfyja Krašića, objavljenog u Hrvatskoj reviji, 2/2024., str. 67-68.).

Knjigu su predstavile spomenuta gospođa Šikić te izv. prof. dr. sc. Veselica Majhut, zatim Dražen Budiša, jedan od predvodnika studentskog pokreta 1971. godine, politički zatvorenik, disident te dugogodišnji političar u Republici Hrvatskoj i doc. dr. sc. Wollfy Krašić s Odsjeka za demografiju i hrvatsko iseljeništvo Fakulteta hrvatskih studija.

Izvještaj s predstavljanja knjige prenijela je i središnja informativna emisija Hrvatske radiotelevizije, Dnevnik 2. Prilog se može pogledati na sljedećoj poveznici: https://magazin.hrt.hr/kultura/djelo-zov-savjesti--11901855 .

Popis obavijesti