Studij demografije i hrvatskoga iseljeništva znanstvena je i visokoobrazovna novina na hrvatskim sveučilištima po predmetu interesa, teorijskom pristupu, metodološkoj razradi, multidisciplinarnoj zamisli, po važnosti i općem interesu za demografsku i iseljeničku problematiku. Polazeći od spoznaje kako je ljudska populacija najvažniji čimbenik svih djelatnosti u prostoru i društvu, kako su djeca i mladi nositelji hrvatske razvojne budućnosti, kako je hrvatsko iseljeništvo veliko hrvatsko bogatstvo i kako prihvaćanje dekadencije nije povijesna civilizacijska stečevina, ustrojavanje ovakvoga studija u Hrvatskoj velika je akademska, društvena, gospodarska, narodna i nacionalna potreba, osobito nakon što su svi demografski pokazatelji i trendovi u Hrvatskoj postali negativni, a silina recentnoga iseljavanja počela ugrožavati temeljne sustave na kojima počiva svaka, pa i hrvatska država. Iseljenički valovi u cijelom XX. stoljeću i početkom XXI. stoljeća rezultirali su većim brojem hrvatske populacije u iseljeništvu, nego u matičnoj zemlji, pa je razmatranje iseljeničke i migracijske problematike i njezino znanstveno istraživanje i nastavno poučavanje postalo ključno strateško nacionalno pitanje ne samo razvoja, nego i demografskoga opstanka. Shvativši konačno svu složenost demografske, iseljeničke i uopće migracijske problematike, svu uvjetovanost u društvu i prostoru, koju stanovništvo uspostavlja, i objektivnu potrebu za novim razvojnim konceptom temeljenim i na hrvatskom iseljeništvu, ustrojen je potpuno novi studij na Hrvatskim studijima Sveučilišta u Zagrebu s izvoditeljima, koji dolaze iz samoga vrha hrvatskih znanstvenih institucija.
Studenti sociologije te demografije i hrvatskoga iseljeništva Fakulteta hrvatskih studija su 9. prosinca 2024. godine imali predavanja u Uredu Europskog parlamenta u Hrvatskoj
Tom su prigodom organizirana predavanja hrvatskoga zastupnika u Europskom parlamentu, doc. dr. sc. Tomislava Sokola i veleposlanika Kraljevine Španjolske u Republici Hrvatskoj, NJ.E. Juan González-Barbe. Hrvatski zastupnik u Europskom parlamentu, doc. dr. sc. Tomislav Sokol je u svojem izlaganju približio studentima i ostalima prisutnima funkcioniranje institucija Europske unije, politički položaj Hrvatske te niz zanimljivosti vezanih uz procedure usvajanja direktiva i uredbi Europske unije. U okviru svojega djelovanja u nizu odbora Europskoga parlamenta, objasnio je glavne prioritete EU u području unutarnjega tržišta, politika održiva razvoja, geopolitičkih smjernica, zaštite potrošača, te različitih pitanja vezanih uz migracije i sigurnost. Veleposlanik Kraljevine Španjolske u Republici Hrvatskoj, Njegova Ekselencija, gospodin Juan González-Barba održao je predavanje o poimanju europskoga i nacionalnoga identiteta te općenito značaju identiteta u suvremenom globalnom kontekstu. Polazeći od geografskih, povijesnih i političkih odrednica, veleposlanik González-Barba je na zanimljiv način pojasnio raznolikost europskih regija te podijelio biografske crtice iz svoje bogate diplomatske karijere.
Nakon održanih predavanja uslijedila su pitanja studenata te dinamična rasprava o suvremenim izazovima Europske unije, prije svega vanjskopolitičkim, ekonomskim i migracijskim.
Interaktivna predavanja dio su aktivnosti sukladno potpisanom Sporazumu o suradnji između Ureda Europskog parlamenta u Hrvatskoj i Fakulteta hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu (https://www.fhs.unizg.hr/obavijesti?@=21nnt) potpisanoga u rujnu ove godine na inicijativu izv. prof. dr. sc. Andreje Sršen s Odsjeka za sociologiju. Cilj ovakvih i sličnih aktivnosti je upoznavanje studenata s aktualnim promjenama u procesu europskih integracija te prioritetima Europske unije.
Događaj su svojom prisutnošću podržali i uveličali v. d. voditeljice Ureda Europskoga parlamenta u Republici Hrvatskoj, gospođa Maja Ljubić Kutnjak, savjetnik Predsjednika Republike Hrvatske za vanjsku i europsku politiku, gospodin Neven Pelicarić, obnašatelj dužnosti dekana Fakulteta hrvatskih studija, izv. prof. dr. sc. Tomislav Krističević te Ivo Antunović, savjetnik za odnose s javnošću Ureda Europskoga parlamenta u Republici Hrvatskoj.