Opcije pristupačnosti Pristupačnost

O nama

Studij demografije i hrvatskoga iseljeništva znanstvena je i visokoobrazovna novina na hrvatskim sveučilištima po predmetu interesa, teorijskom pristupu, metodološkoj razradi, multidisciplinarnoj zamisli, po važnosti i općem interesu za demografsku i iseljeničku problematiku. Polazeći od spoznaje kako je ljudska populacija najvažniji čimbenik svih djelatnosti u prostoru i društvu, kako su djeca i mladi nositelji hrvatske razvojne budućnosti, kako je hrvatsko iseljeništvo veliko hrvatsko bogatstvo i kako prihvaćanje dekadencije nije povijesna civilizacijska stečevina, ustrojavanje ovakvoga studija u Hrvatskoj velika je akademska, društvena, gospodarska, narodna i nacionalna potreba, osobito nakon što su svi demografski pokazatelji i trendovi u Hrvatskoj postali negativni, a silina recentnoga iseljavanja počela ugrožavati temeljne sustave na kojima počiva svaka, pa i hrvatska država. Iseljenički valovi u cijelom XX. stoljeću i početkom XXI. stoljeća rezultirali su većim brojem hrvatske populacije u iseljeništvu, nego u matičnoj zemlji, pa je razmatranje iseljeničke i migracijske problematike i njezino znanstveno istraživanje i nastavno poučavanje postalo ključno strateško nacionalno pitanje ne samo razvoja, nego i demografskoga opstanka. Shvativši konačno svu složenost demografske, iseljeničke i uopće migracijske problematike, svu uvjetovanost u društvu i prostoru, koju stanovništvo uspostavlja, i objektivnu potrebu za novim razvojnim konceptom temeljenim i na hrvatskom iseljeništvu, ustrojen je potpuno novi studij na Hrvatskim studijima Sveučilišta u Zagrebu s izvoditeljima, koji dolaze iz samoga vrha hrvatskih znanstvenih institucija.


03/12/2024

Posjet gospodina Stjepana Asića, predsjednika Australsko-hrvatskog kongresa, Fakultetu hrvatskih studija

Višedesetljetni istaknuti i ugledni hrvatski politički i društveni aktivist iz Pertha, predsjednik Australsko-hrvatskog kongresa, gospodin Stjepan Asić, dana 2. prosinca posjetio je Fakultet hrvatskih studija. Gospodin Asić duži niz godina prati i podržava Fakultet u ostvarenju njegove misije i vizije, pogotovo onog dijela koji se odnosi na hrvatsko iseljeništvo, odnosno očuvanje hrvatskog nacionalnog identiteta te izgradnju različitih veza s Republikom Hrvatskom.

 

U tome kontekstu, na poklon je dobio nekoliko zbornika radova koje je objavio Fakultet, a koji govore o aktualnim pitanjima, poput iseljavanja ili pak temama koje su slabije istražene, poput zločina jugoslavenskih komunista u ratu i poraću. Gospodin Asić je pak stavio na raspolaganje nastavnicima i studentima Fakulteta hrvatskih studija svoju obimnu arhivu u digitalnom obliku, koja predstavlja nezaobilazan izvor za proučavanje povijesti hrvatske zajednice u Australiji od Drugog svjetskog rata do danas. 

Popis obavijesti