O nama

Studij demografije i hrvatskoga iseljeništva znanstvena je i visokoobrazovna novina na hrvatskim sveučilištima po predmetu interesa, teorijskom pristupu, metodološkoj razradi, multidisciplinarnoj zamisli, po važnosti i općem interesu za demografsku i iseljeničku problematiku. Polazeći od spoznaje kako je ljudska populacija najvažniji čimbenik svih djelatnosti u prostoru i društvu, kako su djeca i mladi nositelji hrvatske razvojne budućnosti, kako je hrvatsko iseljeništvo veliko hrvatsko bogatstvo i kako prihvaćanje dekadencije nije povijesna civilizacijska stečevina, ustrojavanje ovakvoga studija u Hrvatskoj velika je akademska, društvena, gospodarska, narodna i nacionalna potreba, osobito nakon što su svi demografski pokazatelji i trendovi u Hrvatskoj postali negativni, a silina recentnoga iseljavanja počela ugrožavati temeljne sustave na kojima počiva svaka, pa i hrvatska država. Iseljenički valovi u cijelom XX. stoljeću i početkom XXI. stoljeća rezultirali su većim brojem hrvatske populacije u iseljeništvu, nego u matičnoj zemlji, pa je razmatranje iseljeničke i migracijske problematike i njezino znanstveno istraživanje i nastavno poučavanje postalo ključno strateško nacionalno pitanje ne samo razvoja, nego i demografskoga opstanka. Shvativši konačno svu složenost demografske, iseljeničke i uopće migracijske problematike, svu uvjetovanost u društvu i prostoru, koju stanovništvo uspostavlja, i objektivnu potrebu za novim razvojnim konceptom temeljenim i na hrvatskom iseljeništvu, ustrojen je potpuno novi studij na Hrvatskim studijima Sveučilišta u Zagrebu s izvoditeljima, koji dolaze iz samoga vrha hrvatskih znanstvenih institucija.


Objavljeno: 19. 6. 2024. u 13:58
Administrator

Sa zadovoljstvom vas obavještavamo da je početkom lipnja 2024. godine tiskan Zbornik radova s II. međunarodne znanstveno-stručne konferencije „Suvremeni usud gastarbajterskoga naslijeđa Hrvatske“ koji su uredili dr. sc. Stjepan Šterc, dr. sc. Monika Balija i dr. sc. Tamara Bodor s Odsjeka za demografiju i hrvatsko iseljeništvo Fakulteta hrvatskih studija. Zbornik je tiskan u suizdavaštvu Fakulteta hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu i Hrvatskog katoličkog sveučilišta uz financijsku potporu Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske putem I. Javnog poziva za prijavu posebnih potreba i projekata od interesa za Hrvate izvan Republike Hrvatske u svrhu ostvarenja financijske potpore za 2023. godinu.

Zbornik radova rezultat je održavanja II. međunarodne znanstveno-stručne konferencije „Suvremeni usud gastarbajterskoga naslijeđa Hrvatske“ 28. listopada 2022. godine čiji je cilj bio uspostaviti dijalog između znanstvene i stručne zajednice o neposrednim i posrednim učincima gastarbajterskoga naslijeđa na suvremena civilizacijska, društvena, kulturna, identitetska i druga obilježja Hrvatske te odgovoriti na istraživačka pitanja primarno vezana uz ukupne demografske izazove samostalne Hrvatske, demografske učinke pandemije COVID-a 19, rezultate Popisa stanovništva, kućanstava i stanova u Republici Hrvatskoj 2021., usud napuštanja Hrvatske i neizvjesnost opstanka te drugo. U tu je svrhu okupljeno nekoliko desetaka znanstvenika i stručnjaka koji su o potonjim pitanjima govorili iz aspekta demografije, ekonomije, geografije, kroatologije, povijesti, politologije, prava, sociologije i drugih znanstvenih disciplina.

Nakon održane konferencije prikupljeno je, recenzirano i uređeno ukupno 16 radova koji su u Zborniku podijeljeni u četiri tematske cjeline: Gastarbajtersko (demografsko) naslijeđe, Demografski izazovi samostalne Hrvatske, Usud napuštanja Hrvatske i neizvjesnost opstanka te Suvremeni civilizacijski, društveni, kulturni i identitetski aspekti razvoja Hrvatske.

Digitalno izdanje Zbornika dostupno je na poveznici.

 

Popis obavijesti

Fakultet hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu visokoučilišna je ustanova i znanstvena organizacija, koja ima poziv: istraživati i proučavati hrvatsko društvo, državu, prostor, stanovništvo, iseljeništvo, kulturu, hrvatsko civilizacijsko i povijesno naslijeđe u europskom i općesvjetskom kontekstu; o postojećim znanjima i novostečenim spoznajama poučavati u sustavu visokoučilišne naobrazbe te njegovati hrvatski nacionalni i kulturni identitet.

Adresa: Borongajska cesta 83d, Zagreb
© 2013. - 2024. Sveučilište u Zagrebu, Fakultet hrvatskih studija. Sva prava pridržana. Računalna služba         Izjava o pristupačnosti
Powered by Ekorre Academic