Opcije pristupačnosti Pristupačnost

O nama

Studij demografije i hrvatskoga iseljeništva znanstvena je i visokoobrazovna novina na hrvatskim sveučilištima po predmetu interesa, teorijskom pristupu, metodološkoj razradi, multidisciplinarnoj zamisli, po važnosti i općem interesu za demografsku i iseljeničku problematiku. Polazeći od spoznaje kako je ljudska populacija najvažniji čimbenik svih djelatnosti u prostoru i društvu, kako su djeca i mladi nositelji hrvatske razvojne budućnosti, kako je hrvatsko iseljeništvo veliko hrvatsko bogatstvo i kako prihvaćanje dekadencije nije povijesna civilizacijska stečevina, ustrojavanje ovakvoga studija u Hrvatskoj velika je akademska, društvena, gospodarska, narodna i nacionalna potreba, osobito nakon što su svi demografski pokazatelji i trendovi u Hrvatskoj postali negativni, a silina recentnoga iseljavanja počela ugrožavati temeljne sustave na kojima počiva svaka, pa i hrvatska država. Iseljenički valovi u cijelom XX. stoljeću i početkom XXI. stoljeća rezultirali su većim brojem hrvatske populacije u iseljeništvu, nego u matičnoj zemlji, pa je razmatranje iseljeničke i migracijske problematike i njezino znanstveno istraživanje i nastavno poučavanje postalo ključno strateško nacionalno pitanje ne samo razvoja, nego i demografskoga opstanka. Shvativši konačno svu složenost demografske, iseljeničke i uopće migracijske problematike, svu uvjetovanost u društvu i prostoru, koju stanovništvo uspostavlja, i objektivnu potrebu za novim razvojnim konceptom temeljenim i na hrvatskom iseljeništvu, ustrojen je potpuno novi studij na Hrvatskim studijima Sveučilišta u Zagrebu s izvoditeljima, koji dolaze iz samoga vrha hrvatskih znanstvenih institucija.


17/06/2024

INTERDISCIPLINARNI PROJEKT FHS-a OSTVARIO FINANCIJSKU POTPORU MINISTARSTVA DEMOGRAFIJE I USELJENIŠTVA

Ministarstvo demografije i useljeništva objavilo je 14. lipnja 2024. godine Odluku o dodjeli financijske potpore za posebne potrebe i projekte od interesa za Hrvate izvan Republike Hrvatske za 2024. godinu. Odluka se odnosi na programsko područje poticanja povratka i integracije Hrvata izvan Republike Hrvatske i njihovih potomaka u društveni i gospodarski život Republike Hrvatske.

Temeljem navedene Odluke, projektu Fakulteta hrvatskih studija pod naslovom SUVREMENE MIGRACIJE, IDENTITET I POVRATAK: istraživanje percepcije nacionalnoga identiteta i povratka iz perspektive recentnih hrvatskih iseljenika u Republici Irskoj, dodijeljena je financijska potpora u iznosu od 7.050,00 eura.

Cilj je projekta utvrditi hijerarhijsku važnost čimbenika povratnih ili ponovnih migracija recentnih hrvatskih iseljenika u Irskoj prema standardnoj tipologiji migracija. Osim toga, projekt će obuhvatiti i istraživanje percepcije hrvatskoga nacionalnoga identiteta i različitih oblika suvremene identifikacije, s osvrtom na nove obrasce iskazivanja nacionalne pripadnosti. Realizacija projektnih aktivnosti doprinijet će razumijevanju i očuvanju ukupnoga hrvatskoga etničkoga i kulturnoga identiteta (prostorno disperziranoga) u okviru europskih i globalnih vrijednosti. S druge strane, empirijska saznanja o hrvatsko-irskom migracijskom modelu će poslužiti za razumijevanje specifičnih prostornih i vremenskih odrednica suvremenih migracija iz Hrvatske.

Voditeljica projekta je doc. dr. sc. Monika Komušanac, pročelnica Odsjeka za demografiju i hrvatsko iseljeništvo, a suvoditeljice izv. prof. dr. sc. Rona Bušljeta Kardum s Odsjeka za odgojno-obrazovne znanosti te dr. sc. Lidija Bogović s Odsjeka za kroatologiju.

Popis obavijesti