Centar za učenje hrvatskoga jezika

Među djelatnosti Fakulteta hrvatskih studija pripada znanstveno-istraživačka i stručna djelatnost s posebnim fokusom na hrvatsku jezik.

Centar za učenje hrvatskoga jezika osnovan je odlukom Fakultetskoga vijeća 4. prosinca 2020. o donošenju Statuta Fakulteta hrvatskih studija. Njime je određen kao ustrojna jedinica Fakulteta koja se bavi nastavnim i stručnim radom te razvijanjem stručnih i inih studijskih programa u povezanosti s praksom, izvodi program osposobljavanja i usavršavanja u hrvatskom jeziku kao dio sustava cjeloživotne naobrazbe i priprema studijski program preddiplomskoga stručnoga studija hrvatskoga jezika.

U Centru se poučava hrvatski standardni jezik kao sredstvo javnoga sporazumijevanja, kao bitna sastavnica kulturnoga identiteta i nacionalno sredstvo izražavanja kulture. Svojim djelovanjem Centar promiče interkulturalnost i višejezičnost u Europi kao njezina identitetska obilježja.

Osim klasičnoga načina učenja hrvatskoga jezika u fakultetskim predavaonicama, polaznici Centra uče i usvajaju hrvatski jezik sudjelovanjem u različitim zajedničkim aktivnostima sa zaposlenicima Centra.

Voditeljica Centra: doc. dr. sc. Antonia Ordulj


Objavljeno: 14. 6. 2024. u 14:43
Administrator

Kroatistička glotodidaktika bogatija je za još jedan udžbenik namijenjen korisnicima koji pohađaju različite programe učenja hrvatskoga kao inoga jezika na razini A2 prema ZEROJ-u. Riječ je o  prvom digitalnom, ali i sveučilišnom udžbeniku za ovladavanje inojezičnim hrvatskim autorice doc. dr. sc. Antonije Ordulj pod nazivom Hrvatski za neizvorne govornike 1.

Udžbenik je nastao na temeljima komunikacijskoga pristupa te načelom postupnosti korisnike uvodi u jezične i komunikacijske sadržaje. Usmjeren je na razvijanje receptivnih i  produktivnih vještina te nudi različite vrste tekstova, vježbi i korisnih informacija iz svakodnevnoga života. Udžbenik obuhvaća tematska područja koja korisniku omogućuju ovladavanje jezičnim i komunikacijskim obrascima iz stvarne uporabe na temeljnoj razini (predstavljanje, obitelj, svakodnevnica, hobiji, hrana i piće, odijevanje, stanovanje, vrijeme, snalaženje u prostoru, prijevoz…). Doza pragmatičnosti postiže se i navođenjem gotovih struktura koje su vrlo česte u svakodnevnim situacijama (npr. u restoranu, trgovini, pri iznajmljivanju stana ili orijentaciji u prostoru) čime se korisnicima omogućuje lakše i bezbolnije snalaženje u novoj sredini. Udžbenik je namijenjen programima koji obuhvaćaju od 60 do 70 sati nastave, no pogodan je i za uporabu na intenzivnijim kolegijima ili tečajevima. Digitalni udžbenik Hrvatski za neizvorne govornike 1 omogućava personaliziranu uporabu sukladno potrebama, ritmu i okolnostima ovladavanja hrvatskim kao inim jezikom, što je osobito važno s obzirom na heterogenost polaznika. Vrlo važan dio udžbenika je i likovna i grafička oprema kojom se željela potaknuti kulturološka različitost i inkluzija. Udžbenik je namijenjen stranim studentima koji pohađaju kolegije iz hrvatskoga kao inoga jezika na sveučilištima kako u zemlji tako i inozemstvu. No, potrebno je naglasiti da se udžbenikom može koristiti i u hrvatskoj nastavi u inozemstvu, pripremnoj i dopunskoj nastavi hrvatskoga jezika, a osobito komercijalnim tečajevima koje pohađaju nasljedni govornici hrvatskoga jezika, zaljubljenici u hrvatski jezik i kulturu, a u sve većem broju i korisnici s ciljem integracije u hrvatsko društvo i obrazovni sustav. Potrebno je spomenuti da se u udžbeniku na više mjesta spominje i Fakultet hrvatskih studija, što će zasigurno doprinijeti još većoj prepoznatljivosti i promidžbi Fakulteta u zemlji i inozemstvu. Udžbenik je izdala nakladnička kuća Profil Klett d.o.o., a objavljen je na obrazovnoj platformi IZZI koja se smatra hrvatskom digitalnom obrazovnom platformom koja je prisutna u 11 europskih zemalja, hrvatski je izvozni obrazovni proizvod i nositelj oznake izvorno hrvatsko. Na projektu izrade digitalnoga udžbenika, uz autoricu, sudjelovali su i: Henrieta Barbarić, Željka Budimlić, Petar Jokić te Mia Mandić. Udžbenik su recenzirale vrsne kroatističke glotodidaktičarke: dr. sc. Aida Korajac (Sveučilište u Zagrebu), dr. sc. Martina Podboj (Sveučilište u Rijeci) te dr. sc. Karina Naumoska-Giel (Sveučilište Adama Mickiewicza u Poznanju).

 doc. dr.  sc. Antonia Ordulj i Mia Mandić (Profil Klett)

 

doc. dr.  sc. Antonia Ordulj i dr. sc. Aida Korajac (FFZG)

 

doc. dr. sc. Monika Komušanac, izv. prof.dr. sc Rona Bušljeta Kardum, dr. sc. Tamara Bodor, doc. dr. sc. Antonia Ordulj, izv. prof. dr. sc. Dario Vučenović, doc. dr. sc. Marko Kardum (FHS)

Popis obavijesti

Fakultet hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu visokoučilišna je ustanova i znanstvena organizacija, koja ima poziv: istraživati i proučavati hrvatsko društvo, državu, prostor, stanovništvo, iseljeništvo, kulturu, hrvatsko civilizacijsko i povijesno naslijeđe u europskom i općesvjetskom kontekstu; o postojećim znanjima i novostečenim spoznajama poučavati u sustavu visokoučilišne naobrazbe te njegovati hrvatski nacionalni i kulturni identitet.

Adresa: Borongajska cesta 83d, Zagreb
© 2013. - 2024. Sveučilište u Zagrebu, Fakultet hrvatskih studija. Sva prava pridržana. Računalna služba         Izjava o pristupačnosti
Powered by Ekorre Academic